Destinace

Stadion ve Wembley – Domov anglického fotbalu

wembley

O stadionu ve Wembley

Stadion ve Wembley je největším fotbalovým stadionem v Anglii a domovem anglického fotbalu. Tento slavný stadion je místem, kde své zápasy hrává anglická reprezentace. Kromě toho se tu konají i jiné důležité akce, například zápasy NFL v roce 2018 či finále Anglického poháru 2017. Stadion ve Wembley, nacházející se v severozápadní části Londýna, je místem, jehož návštěvu si nenechá ujít žádný skutečný fanoušek fotbalu, ať už to bude v den, kdy se na stadionu hraje, nebo jen proto, aby tento slavný stadion prozkoumal.

Wembley stadium

Co můžete na stadionu dělat

Wembley je dost možná největší legendou mezi stadiony v celé Velké Británii a tedy místem, jehož návštěva je fascinující jak v den, kdy se na něm hraje, tak i tehdy, když fotbalová vřava utichne. Od svého založení hostil nejednu důležitou akci: od zápasů v rámci Olympijských her, až po finále Anglického poháru.

V dny, kdy na stadionu není žádná sportovní akce, je možné se vydat na jeho prohlídku, na které nakouknete do šatny anglické fotbalové reprezentace, tunelu pro hráče, tiskového centra a spatříte další zajímavé věci. Rovněž budete mít možnost podívat se na stadion z trávníku a pocítit, jaké to je hrát před takovými davy lidí.

Wembley Stadium

Historie finále Anglického poháru

Anglický pohár je nejstarší fotbalovou soutěží na světě, jejíž první finále se konalo 16. března 1872 v Kennington Oval v Londýně. Tehdy se vítězem stal tým Wanderers, který v onom vůbec prvním finálovém klání porazil těsně 1:0 své soupeře Royal Engineers.

Vyvrcholení fotbalové sezóny v Anglii se na stadion ve Wembley přestěhovalo v roce 1923 a konalo se tu každý rok až do roku 2000, kdy byl starý stadion srovnán se zemí a na jeho místě byl postaven stávající fotbalový stánek. Prvním finálovým mačem, jenž proběhl už na moderním stadionu ve Wembley, byl zápas mezi Chelsea a Manchester United v roce 2007, v němž 1:0 zvítězil londýnský klub.